JESTEM SŁOWIANINEM

JESTEM SŁOWIANINEM! Nie wiem jak inni, ale ja czuję się Słowianinem. Piszę „czuję” bo jeszcze nie dane mi było dokładnie poznać i zrozumieć co to znaczy „być” Słowianinem. Jakiś czas temu znalazłem w internecie ciekawe informacje na temat Słowian. A ciekawe przez to, że odmienne od tego co słyszałem na ich temat wcześniej. Odmienne od tego, co przekazywano nam w szkole na lekcjach historii. Po pierwsze Słowianie to przecież poganie a słowo „poganin” ma negatywny wydźwięk… 1000 lat historii Polski to 1000 lat chrześcijaństwa na tych ziemiach. Polak – katolik to brzmi jakby tak było od zawsze. A przecież nie było… Zapewne wielu miało by problem w to uwierzyć. Cóż, niewiele wiemy co tak naprawdę działo się na naszych ziemiach między V a IX wiekiem. Czyż to nie intrygująca zagadka? I tu nasuwa się bardzo istotne pytanie. Czy to wszystko co dotyczy Słowian jest dla nas ważne? Czy ważna jest dla nas historia, kultura, wierzenia (mitologia), symbolika, obrzędy, święta i zwyczaje zgodne z naturą? Czy ważne są dla nas nasze korzenie? Czy nie warto powrócić do źródeł? Powrócić, to znaczy poznać je i utożsamić się z naszymi przodkami. Może mogą nam coś przekazać? Coś, co umyka nam w tym dzisiejszym pędzącym świecie. Może dzięki temu uda nam się odnaleźć „siebie” i doświadczyć odmiennego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość? Któż to wie…

MOJA SŁOWIAŃSKA WOLNOŚĆ

14 myśli nt. „JESTEM SŁOWIANINEM

 1. I bardzo dobrze, bo nim jesteś. Być Słowianinem to znaczy czcić ziemię ojczystą, szanować Starych Bogów i Naturę, której częścią jesteśmy i będziemy. To wreszcie szacunek dla swojego rodu, rodziny i potomków oraz przekazywanie im wartości. Ogromny szacunek dla Przodków również. W Polsce pogaństwo utrzymywało się do XV wieku. Zaczęło powracać w XVIII, a dziś mamy kilka legalnych związków wyznaniowych wracających do starej wiary, jednak różnią się one między sobą. Są to: Rodzimy Kościół Polski, związek „Słowiańska Wiara” oraz Rodzima Wiara. Różnią się przede wszystkim podejściem do polityki, mi osobiście odpowiada RKP. Czujesz, że jesteś na swojej ziemi, że masz tu kulturę, ród i historię i nazywasz to tak, jak nazywali Przodkowie – a więc jesteś Słowianinem. Dodam tylko, że główne święta „chrześcijańskie” wyglądają prawie identycznie jak pogańskie – różnią się jedynie symboliką i nazwami. Nie można zniszczyć korzenia żadnego ludu. Można jedynie zniszczyć jego pamięć, a tak jest w przypadku tego kraju, gdzie ludzie plują na swoje i chyba nawet tego nie wiedzą, co są zmanierowani przez katolicką sektę. Warto wiedzieć te wszystkie rzeczy, chociaż z tą wiedzą jest nie łatwo.

 2. Przestańcie nienawidzić katolików. Jest jeden Bóg, który stworzył wszystko. Nas i naszą przyrodę. Dał nam tu mieszkać i żyć, bo wszystko co od niego pochodzi jest miłością. I każde dobro, każde szczęście, które nam się przydażyło w życiu od niego pochodzi. Zło nie pochodzi od Boga. A Słowiańskość to nie znaczy pogaństwo. Ja jestem katolikiem i dumnym Lechitą, dumnym Słowianinem. Źle się stało, ze zakopano całkowicie to co słowiańskie pod dywan. Bo dawni słowianie miłowali się nawzajem, miłowali to co Bóg stworzył. A to wszystko zniszczono. Chrześcijaństwo, każe miłować Boga i miłować braci swoich. I tak też zachowywali się w większości słowianie. Byli gościnni, honorowi, kochali przyrodę i wszystko co Bóg stworzył.

  • I właśnie to mnie przeraża: „Jest jeden Bóg, który stworzył wszystko” – autorytatywne stwierdzenie czegoś, czego się ABSOLUTNIE nie da stwierdzić autorytatywnie…
   Polacy-katolicy mają to wryte w mózgi od wczesnego dzieciństwa i powtarzają, bez zastanowienia się nad sensem (czy raczej bezsensem) takich wypowiedzi.
   Ja nie wierzę w żadnych bogów, ale zdecydowanie bliższe i logiczniejsze są dla mnie wierzenia Słowian – czczenie sił natury, której częścią jesteśmy i bez której nic nie znaczymy, niż w te sztuczne wymysły chrześcijańskie.

 3. > Przestańcie nienawidzić katolików.

  Przesatńcie katolicy nienawidzić innowierców, szczególnie politeistów, dla których wg waszej doktryny zgotowaliście im wiecznie potępienie w piekle…

  > Jest jeden Bóg, który stworzył wszystko.

  …Po za wiecznym, nieskończonym i nieograniczonym metawszechświatem, absolutem, Bogiem Njawyższym – Świętowitem…

  > Chrześcijaństwo, każe miłować Boga i miłować braci swoich. I tak też zachowywali się w większości słowianie.

  Szkoda że nie sami chrześcijanie…

  > Byli gościnni, honorowi, kochali przyrodę i wszystko co Bóg stworzył.

  A nieproszony gość zwany chrześcijaństwem, zajął cudzy dom próbując wypedzić gospodarza…

 4. Przestańcie nienawidzić katolików.”-XDD jak zwykle,wiecznie uciśnieni,biedni pokrzywdzeni…oprawcy!

  Jest jeden Bóg, który stworzył wszystko. „-ten jeden jedyny bóg został stworzony na soborze nicejskim :D większością głosów.Nawróćcie się katolicy,i tak świętujecie wszystkie pogańskie zwyczaje,jedyne wasze święto to szabat.

  Tolerancja i dialog w katolickim wydaniu

  „Krucjata – Młodzi w Życiu Publicznym to działająca przy Instytucie im. księdza Piotra Skargi studenckagrupa katolików świeckich, która ma swoje oddziały w Krakowie, Wrocławiu, a także (od 2009 roku) w Warszawie.
  Naszym celem jest restytucja, zachowanie i umocnienie katolickiej tożsamości Polski(jakiej tożsamości??Żydowskiej tożsamości Polski? ) w sferze prawnej, społeczno-kulturowej oraz religijnej, na przekór coraz bardziej pogańskiej rzeczywistości.(kto to mówi,katolik świętujący wszystkie pogańskie święta i zwyczaje jakby były katolickie :D )
  Metody i cele działania wzorowane są na międzynarodowym ruchu „Tradycja Rodzina Własność(Żydów” ), którego założyciel, prof. Plinio Corrêa de Oliveira zapisał się w historii jako „Krzyżowiec XX wieku”.

  Inkwizycja XXI wieku.
  Katolicy,Polskość Wam śmierdzi to wynoście się do Watykanu a najlepiej do Galilei.

 5. Ja niestety jestem rozdarty wewnętrznie. Wychowałem się w rodzinie chrześcijańskiej, byłem do tej pory naprawdę „zapalonym” katolikiem, krytykowałem pogan, ateistów i ludzi innego wyznania. Ale ostatnio czuję utratę wiary, czuję że coś tu jest nie tak, że chrześcijański Bóg, mój Bóg, nie istnieje. Nie wątpię w istnienie sił wyższych, ale nie mam pojęcia co to takiego. Chyba po prostu powrócę do wiary moich przodków, tak będzie najlepiej. A jeżeli Bóg, piekło i niebo naprawdę istnieją, to przynajmniej smażąc się w ogniu wiecznym będę miał przednie towarzystwo moich pradziadów.

 6. Pogaństwo to nie religia ani żadna sekta. To stan bycia, odczuwania i rozumienia świata, gdzie na pierwszym miejscu stała otaczająca nas przyroda. Dla Slowain nie bylo bostw a bogiem bylo wszystko i wszystko bylo w bogu. Czcili matkę ziemię bo ich zywiła. Przez tysiace, setki lat zrobiono (i nadal sie robi) wszystko by nas odsunąć od naszych korzeni, bysmy zapomnieli kim jesteśmy, wciska się nam nie nasze, obce „święta” (wmawiając w nas że to jest modne a kto tego nie chce przestrzegać to jest ciemny i durny. Co do historii Polski i Słowian (jetesmy przeciez potomkami takze Wenedów) to nie naucza sie w szkolach tego co sie powinno. Podręczniki piszą jedynie o histroii Polski od 966 r. czyli od przymusowego i politycznego przyjęcia chrześcijaństwa przez Mieszka I (ktory tak naprawde nawet nie byl Słowianinem a Normanem/Waregiem – do niedawno wlasnie odkryli niezalezni od panstwowych subwencji historycy.
  Moja rodzina jet czysto słowiańska (od Rusinów – Polaków – z czasów WKL i wczesniej).. Moja babcia Rusinka i tato zawsze mi mowili że są we mnie typowe cechy słowianskie .. czego wtedy nie rozumialem. Potem nawet nie myślałem o tym ,a dopiero stosunkowo niedawno odkryłem sie na nowo … ;-) ) Przypomniawszy sobie co mowiła babcia i tato (urodzony w poludniowej Syberii z ojca Rusina, mowiącego po polsku i rosyjsku a bedacego w sluzbie w wojsku carskim. Zabili go bolszewicy gdy mial 22 lata. Tak wiec ojciec moj nie mial szcześcia go poznać.
  Wiele nas łaczy z Bialorusinami,Rosjanami, Ukraincami – jako najblizej lezącymi obok nas krajami – bo doslownie za miedzą … ale sie tego wstydzimy. Wmówili nam lepszość i przynaleznosc do świata zachodniego ale to przeciez wlasnie w Polsce cieszono się najwiekszymi swobodami i tolerancją tak religijną jak i jakakolwiek inną. To do nas przyjeżdżały narodowości wypędzane z innych krajow i tutaj cieszyli się naszą goscinnością i tolerancją….
  Co do mnie, ja instynktownie kocham i szanuję przyrodę (a nie dlatego że tak trzeba) bo to wypływa samo ze mnie naturalnie .. Kocham drzewa ! Boli mnie wręcz jak teraz widze wszedzie jak scinają masowo piękne drzewa, dorodne i lisciaste .. nie żadne stare, i wysuszone .. ale piekne dorodne drzewa … Tak jakby nie mozna je bylo wykopac (jesli komu przeszkadzaja czy stoją na drodze do jakichs budów ..) i przesadzic gdzie indziej … No ale przeciez to za duzo roboty, koszty itd itd. Zawsze wzystko sie przelicza na pieniadze, a one są niczym w porownaniu z pieknem i pożytecznoscią przyrody ! Kocham zwierzeta i szanuję je… Są cześcia wszystkiego tak jak i MY. Wiem, ze to co pisze jest moze dla wielu z was naiwne a moze nawet i prostaczkowate … Ale trudno. Kazdy ma prawo sie wypowiedzieć. :-) ) Pozdrawiam.

  • Pieknie Pan to ujal. Te odczucia nie sa mi obce. Czuje to kazdego dnia. Ludzie zachodu tego nie czuja sa oderwani od naturu. My jednak a przynajmniej jakocham nasze lasy, laki, zwierzeta. korzystam z darow lasow, ziol, owocow. To zapomniane praktyki przekazywane od pokolen. Ucze tego moje dzieci bo czuje, ze tak trzeba. Kiedy Patrze na nasze jeziora, lasy zastanawiam sie dlaczego wielu z nas nie dostrzega tego piekna. Szukamy czegos co od pokolen posiadamy.

 7. Naszym Bogiem SŁOWIAN był ŚWIATOWIT widział na cztery strony ŚWIATA tak jak BÓG Chrześcijan ,MY SŁOWIANIE obchodziliśmy NOC KUPAŁY dziś nazywaną NOCĄ ŚWIĘTOJAŃSKĄ . KULTYWUJMY TĄ TRADYCJĘ BO WARTO ZACHOWAĆ JĄ DLA POTOMNYCH !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>